
Recept för 4 personer
500 g lax
8 bollar med tagliatelle / ett paket färsk tagliatelle
25 g smör
2 vitlöksklyftor
1 schalottenlök
1 grönsaksbuljongtärning
1 paket mascarponeost (ca 250 g)
3 dl grädde
1 msk cognac
1 liten påse bladspenat (ca 65 g)
1 gul paprika
20 körsbärstomater
Riven parmesanost
Olivolja med citronsmak
Gör så här
Koka upp vatten och salt till pastan.
Rensa laxen och skär bort skinnet. Skär laxen i kuber samt krydda med salt och citronpeppar. Bryn smöret försiktigt i en stekpanna, stek sedan laxen på alla sidor så den får lite yta. Ta sedan ur laxen och lägg i en skål men låt smöret vara kvar i stekpannan.
Finhacka schalottenlöken och bryn i smöret i stekpannan, pressa sedan i vitlöksklyftorna samt buljongtärningen. När tärningen löst upp sig tillsätt mascarponeosten och låt den smälta under omröring. Späd med grädden samt häll i cognac. Låt sjuda under några minuter och smaka av med salt och peppar.
Koka pastan ”al dente”, det brukar bli bra med 1-2 minuter mindre än vad som anges på förpackningen.
Häll i bladspenaten i pastasåsen och rör om. Tärna den gula paprikan, skölj körsbärstomaterna samt riv ner lite parmesanost till serveringen.
Häll av pastan och vänd sedan ner den i pastasåsen, låt det dra någon minut så går pastan färdigt.
Avsluta med att försiktigt vända i den stekta laxen, lägg upp på tallrik och lägg på körsbärstomater, paprika samt ringla över lite olivolja med citronsmak samt några varv med svartpepparkvarnen.
Hej det ser ju för god ut 🙂